Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

ABD’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

ABD’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında 4 seçenek bulunuyor. Kanada vatandaşlarından turistik seyahatleri için vize talep edilmez. Mikronezya Federal Cumhuriyeti, Marshall Adaları ve Palau ülke vatandaşlarının turistik ziyaretleri, iş ve oturum vize taleplerinde vize prosedürleri uygulanmaz.

ABD Vatandaşları Vize Alıyor Mu?

ABD vatandaşları, vize anlaşmalarına bağlı olarak çeşitli ülkelere seyahatlerinde vizeye tabiidirler. Bu vizeler önceden başvuru yapılarak, online veya kapıda vize uygulaması türlerine göre farklılık gösteriyor. ABD pasaportu 174 ülkeye vizesiz seyahat olanağı sağlıyor. ABD vatandaşları vize alıyor mu konusunda 32 ülkenin vize uyguladığı belirtilir.

174 ülke arasında 28 Avrupa Birliği ülkesi, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelere vizeye gerek olmadan seyahat edilebiliyor. ABD’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında olan Kanada, aynı şekilde Amerikan vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. ABD ise 38 ülkeye vize muafiyeti kapsamında seyahat olanağı tanımaktadır. Türkiye, ABD seyahatleri için vizeye tabii olan ülkeler arasında olup, Amerikan vatandaşları 60 güne kadar e-vize ile Türkiye’ye seyahat edebilirler.

Bulgaristan Hangi Ülkelerden Vize İstiyor?

Bulgaristan, Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olarak aynı zamanda Schengen üyesidir. Bulgaristan hangi ülkelerden vize istiyor konusunda Schengen vize protokollerine göre prosedür uyguladığından bahsedebiliriz. Türkiye vatandaşlarına C Tipi Schengen vizesi uygulanmaktadır. Ancak yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri bu vizeden muaftır. 6 ay içinde 3 ayı geçmeyecek Bulgaristan seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.

ABD’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Bulgaristan bulunmamaktadır. Bulgaristan 3. Dünya ülkelerinden vize talep etmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Forumu üye ülkelerinden vize istenmemektedir. İsviçre vatandaşları Bulgaristan’a seyahatlerde vizeye tabii değillerdir.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Hangisi Diğerlerinden Daha Geç Olarak Türkiye’ye Vize Uygulamayan Başlamıştır?

Avrupa Birliği ülkeleri bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının tamamından vize ister. Ancak yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri vizeden muaftır. Türk Hükümeti tarafından Mart 2020’de yapılan açıklama dahilinde bazı ülkelerden vize talep edilmeyeceği belirtilmiştir.

Avusturya, Belçika, Hırvatistan, İrlanda Cumhuriyeti gibi Avrupa ülke vatandaşları, Türkiye’ye seyahatlerinde vizeye tabi olmadan giriş yapabileceklerdir. Avrupa birliği üyesi ülkelerinden hangisi diğerlerinden daha geç olarak Türkiye’ye vize uygulamayan başlamıştır konusunda, net bilgi bulunmamaktadır. Çünkü normal pasaportların tüm AB vize başvurularında vize zorunluluğu bulunuyor.

Ancak 14 Avrupa Kıtası ülkesine vize olmadan seyahat edilebiliyor. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Belarus ve Ukrayna ülkelerine vizeye gerek olmadan seyahat edilebiliyor. ABD’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.

AB Ülkeleri Hangi Tarihten İtibaren Türkiye’den Vize İstemiştir?

AB ülkeleri hangi tarihten itibaren Türkiye’den vize istemiştir konusunda 1980 yasalarından bahsedilmektedir. Özellikle Almanya, Ekim A980 tarihinden itibaren vize istemeye başlamıştır. Siyasi sığınma talepleri nedeniyle ve bu konuda artış gösterilmesi nedeniyle, vize anlaşması feshedilmiştir. 1953 yılı vize anlaşmasının geçerliliğini yitirmesi ile birlikte, Avrupa Konseyi Anlaşması’na göre 1980 senesinde vize uygulamasına başlanmıştır.

ABD’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Almanya veya Türkiye bulunmamaktadır. Ancak Amerikan vatandaşları 28 Avrupa ülkesine Almanya’da dahil olmak üzere, vizesiz giriş yapabilmektedir. Türkiye’ye de 60 güne kadar online vize alarak seyahat kolaylığından yararlanmaktadırlar.

Amerika Vatandaşları Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

Amerikan vatandaşları 2022 verilene göre 174 ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. Bunun yanı sıra önceden vize başvurusu yaparak giriş yapabildiği ülkeler, online vize alarak ve kapıda vize alarak giriş yapabildiği ülkeler bulunmaktadır. Amerika vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor konusunda 28 AB ülkesi, Kanada, Yeni Zelanda ülkeleri ile toplam 174 ülkeye seyahat kolaylığı sağlanıyor.

ABD pasaportu ile girilen ülkelere nazaran, Amerika 38 ülkeye vize muafiyeti uygulamaktadır. Bunlardan yalnızca 3’üne her kategoride muafiyet sağlarken, Kanada vatandaşlarının turistik seyahatlerinde muafiyet uygulanmaktadır.

Finlandiya Vize Formu ve Dilekçe  için tıklayınız; https://www.eraytur.com/finlandiya-vize-formu-ve-dilekce/

[toggle title=”ABD vizesiyle kaç ülkeye gidilir?”]

Amerikan pasaportuyla 174 ülkeye gidilebilir, diğer ülkelerden vize alınarak toplam 206 ülkeye gidilebilir.[/toggle]

[toggle title=”ABD pasaportu Türkiye’ye vizesiz mi?”]

ABD vatandaşları Türkiye’ye e-vize alarak girebilirler. 180 gün içinde 60 günü geçmeyecek şekilde online vize ile konaklayabilirler.[/toggle]

[toggle title=”ABD’ye hangi pasaportla vizesiz gidilir?”]

Mikronezya Federal Hükümeti, Marshall Adaları, Palau ve Kanada pasaportları ile Amerika’ya vize olmadan seyahat edilebilir.[/toggle]

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu