Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Finlandiya Vizesi İşlemleri 2021

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Finlandiya Vizesi

Birçok ülke gibi seyahat adına vize gerekliliği bulunduran Finlandiya, vize başvurularını seyahat merkezlerinden almaktadır. Schengen vizesi gerekliliği taşıyan ülkeye, diğer bir deyişle, seyahat gerçekleştirmek adına Schengen vizesine sahip olmanız gerekmekte. Yetkili başvuru merkezleri ya da firmalar aracılığıyla alınan Finlandiya vizesi, yanı Schengen vizesi için birkaç evrak ve ödeme yapmanız gerekmekte.

Eğer daha önceden seyahat edecek kimsenin adına temin edilmiş VIS damgalı bir Schengen vizesi mevcutsa, fiziksel olarak başvuru merkeziyle ya da aracı işletmelerle muhatap olmadan, sadece ilgili kuruma atılan bir elektronik posta ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvura merkezine atılan bu e postada gerekli belgelerin bulunması şarttır.

Schengen vizesi adı altında verilen Finlandiya vizesi için gerekli olan evraklar pasaport, kimlik belgesi, vize talep dilekçesi, biyometrik fotoğraf, hizmet döküm belgesi, işe giriş belgesi, banka hesap hareketleri, maaş bordosu, otel-uçak rezervasyonları bilgileri ve seyahat sağlık sigortası olarak sıralanabilir.

İstenilen belgelerden birisi olan pasaportun geçerlilik tarihinin en son 10 yıl olması, biyometrik fotoğrafın en son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve maaş bordosunun en son 3 ayı kapsaması şarttır. İlgili kimlik belgesinin renkli ve arkalı önlü olarak iletilmesi, banka hesap hareketlerinin de en son 3 ayı kapsaması gerekmektedir. Ayrıca kişinin seyahat süresi boyunca masraflarını karşılayabileceği maddi bir meblağının da banka hesabında bulunması gerekiyor. Seyahat süresi boyunca kullanılacak otel ve uçak rezervasyonları bilgisini de detaylı olarak isteyen Finlandiya vizesi yetkilileri, 30000 Euro teminatlı sağlık sigortasını da zorunlu tutmaktadır.

Finlandiya Vizesi Ücretleri

Finlandiya vizesi ücretleri çeşitli aracı kurumlar ve dosya prosedürlerinin ışığında sık sık değişmektedir. Özellikle Euro kuruna endeksli olan Finlandiya vizesi ücretleri, fiyat değişikliklerindeki temel hareketliliği bu sayede almaktadır. Yapacağınız başvurulardan önce kur oranlarını iyi takip etmeniz ve bu oranlara göre bütçe ayırmanız, ödeme yaparken ciddi bir sorunla karşılaşmamanız adına size vereceğimiz en önemli tavsiyelerdendir.

Kişinin vize dosyası içerisinde aktaracağı banka hesabında seyahat süresi boyunca gerekli olacak meblağının bulunmasının yanı sıra 30000 Euro tutarındaki teminatlı sağlık sigortasının gerekliliğinden de bahsetmiştik. Başlangıç olarak sizlere ilgili sağlık sigortasının vize başvuru merkezlerinden 20 Euro karşılığında alınabileceğini söyleyelim.

Ücretler, aracı kurumlar dışında, Finlandiya Konsolosluğu’na ve çeşitli vize başvuru merkezlerine gitmektedirler. Hemen hemen her ülkede olduğu gibi de Schengen vizesi adı altında verilen Finlandiya vizesinin tipleri vardır. Bu tipler turistik, ticari, ziyaret ve kültürel olarak dörde ayrılmaktadırlar.

Yetkili merciler tarafından halihazırda belirlenmiş olan Finlandiya vizesi harç bedeli 60 Euro’dur. Bunun yanı sıra da turistik vize için 105 Euro, ticari vize için 105 Euro, kültürel vize için 105 Euro ve aynı şekilde ziyaret vizesi için de 105 Euro ödemeniz gerekiyor. Bu rakamlar altı yaş ve altına 25 Euro, altı ile on iki yaş arasına da 65 Euro olarak yansımaktadır.

Üniversitelerin Erasmus programları için alınan Finlandiya vizelerinin bu ücretlendirmeye tabi tutulmadığını belirtelim. Erasmus programı için alınan Finlandiya vize ücretleri kurumların müşteri temsilcileri tarafından belirlenmekte. Bunun yanı sıra çeşitli firmalar ya da vize merkezleri de 30 Euro kadar danışmanlık ücretleri alabiliyorlar. Ayrıca, danışmanlık hizmetinin dışında, çeşitli evrak temini, dosya hazırlama hizmeti, randevu talebi gibi işlemlerden ötürü bir 30 Euro daha ücret çıkartılabilir. Farklı firmaların ve merkezlerin de bazı kalem ücretlerini takiben 100 TL gibi bir meblağı da isteyebildiklerini belirtelim.

Finlandiya vizesi halihazırda Fransa Schengen vizesi olarak geçtiği için, Schengen vizesi kullanan diğer ülkelere de seyahat imkânı tanır, ancak bu seyahatler 90 günle sınırlıdır. Aynı şekilde 180 günlük süre zarfı içerisinden 90 günü geçmeyecek şekilde seyahat gerçekleştirecekseniz, varsa yetkili pasaportunuzu kullanarak vizesiz de işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu