Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar

Finlandiya vizesi gerekli evraklar kişi tarafından daha önceden hazırlanarak başvuru merkezine gitmesi tavsiye edilmektedir. Yetkili merciler tarafından görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları aracılığı ile kişinin evrakları yetkili konsolosluk ya da büyükelçiliklere gönderilmektedir. Kişinin Finlandiya ülkesi adına alacak olduğu Schengen vizesi gerekli evrakları ise şu şekilde talep edilmektedir;

 • Pasaport: Kişinin pasaportunun geçerlilik tarihi en son 10 yıl olması gerekmektedir. 10 yıldan eski olan pasaportlar vize başvuru işlemleri adına kullanılmamaktadır. Ayrıca seyahat edecek kişinin pasaportunun da deformelerinin ve yırtıklarının olmaması da önemli konular arasında yer almaktadır. Finlandiya bir Schengen ülkesi kapsamı içerinde olduğundan dolayı, kişinin alacak olduğu Schengen vizesinin işlenebilir olma amacından dolayı pasaportun içerisinde en az 2 adet sayfanın da boş olması talep edilmektedir.
 •  
 • Kimlik Belgesi: Kişinin kimlik belgesinin ön ve arka yüzünün 2 adet renkli bir şekilde taranmış fotokopisi de başvuru evraklarının bulunduğu dosyanın içerisine eklenmesi gerekmektedir.
 •  
 • Vize Talep Dilekçesi: Başvuru yapacak olan kişinin büyükelçilik hitap alınarak bir vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Bu, gerekli talep edilen evrakların en başında gelmektedir.
 •  
 • Biyometrik Fotoğraf: Kişinin biyometrik fotoğrafı, kişinin son güncel halini yansıtmalıdır ve son 6 ay içerisine çektirmiş olması gerekmektedir. Ayrıca biyometrik fotoğraf, yetkili makamların talep etmiş olduğu ölçüler baz alınarak çekilmelidir. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır, kişinin kulakları, çenesi ve alnı görünür vaziyette olması gerekmektedir. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra eğer kişi dini inançları gereğince başını örtüyor ise, sadece alnının ve çenesinin net bir şekilde gözükmesi yeterli olacaktır. Ayrıca kişi, biyometrik fotoğraf çekimi esnasında herhangi bir mimik hareketinde bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin biyometrik fotoğrafı başvuru için kabul edilmemektedir. 2 adet biyometrik fotoğraf, Finlandiya vizesi adına yeterli olacaktır.
 •  
 • Hizmet Döküm Belgesi: e-Devlet aracılığı ile alınmış olan bir SGK hizmet döküm belgesinin de istenen evrakların içerisinde beyan edilmesi gerekmektedir.
 •  
 • İşe Giriş Bildirgesi: Kişinin işe giriş bildirgesi, yani SGK işe giriş bildirgesinin yetkililer tarafından ıslak imzalı ve kaşe damgalı olması gerekmektedir.
 •  
 • Banka Hesap Hareketleri: Kişinin son 3 aylık şahsi banka hesap hareketlerinin de banka yetkilisi tarafından ıslak imzalı bir şekilde imzalandıktan daha sonra, kaşe damgasının basılması gerekmektedir. Ayrıca damga içerisinde kişinin imza yetkisinin olduğunu belirten bir ibarenin de muhakkak belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin banka hesabı içerisinde de seyahat süresi boyunca masraflarının karşılanacağı kadar bir maddi meblağının da bulundurulması gerekmektedir bu gibi ince detayların atlanması sonucunda kişinin yapmış olduğu Finlandiya Schengen vizesi ne yazık ki olumsuz bir şekilde değerlendirilecektir.
 •  
 • Maaş Bordrosu: Kişinin son 3 aylık, çalışmış olduğu şirket tarafından ıslak imzalı ve kaşeli belgenin de başvuru dosyası içerisinde bulundurulması zorunlu bir evrak haline getirilmiştir.
 •  
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları: Kişinin, Finlandiya ülkesinde nerede konaklayacağına dair bir belgenin çıktısı ve uçak biletinin üzerinde net bir şekilde okunaklı olan gidiş-dönüş tarihlerinin yazması gerekmektedir. Otel ve uçak biletinin ödenmiş olmasına gerek kalmadan, sadece yapılacak olan ücretsiz bir otel ve uçak bileti rezervasyon belgelerinin çıktıları yeterli olacaktır. Daha sonra kişi bu belgelerin çıktılarını vize başvuru dosyasının içerisine ekleyerek beyan etmesi gerekecektir.
 •  
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin, Finlandiya’da ve Schengen sınırları kapsamı içerisinde seyahatinde olağanüstü acil sağlık durumlarının yaşanması ihtimalinin doğrultusunda kişi, 30.000 Euro teminatlı olan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Kişi, bu seyahat sağlık sigortasına ise vize başvuru merkezlerinden 20 Euro karşılığında sahip olabilmektedir.

Finlandiya Vizesi Adına Davetiye

Finlandiya ülkesine, yakınlarını ve akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyarette bulunacak olan kişilerin başvuru esnasında yetkili taraflara beyan etmesi gereken bir belgedir. Ayrıca Finlandiya davetiye formu ise resmi sitelerden indirilebilmektedir. Davetiye ise bizzat kişinin yanında konaklamak üzere gidecek olduğu kişi tarafınca doldurulup imzalanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra davetiye Fince ve İngilizce dilinde hazırlanması talep edilmektedir. Sorular da form üzerinde bu dil ile sorulduğundan dolayı, bu dil ile yanıt verilmesi gerekmektedir. Formda da davet eden kişinin kişisel bilgileri, mesleki pozisyonunu, iletişim ve adres bilgilerinin de muhakkak bulunması gerekmektedir. Finlandiya ülkesi adına davetiye 3 aylıktır ve beraberinde Schengen vizesinin alınacağına dair kesin bir sonuç verememektedir.

Finlandiya vizesi adına gerekli olan davet mektubunun, emniyetten ya da yerel kayıt bürolarından onaylatılması gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir konudur ki, Finlandiya davetiye mektubunun herhangi bi hukuki bağlayıcılığı söz konusu değildir. Ancak, beyan edilen bilgilerin ise yanıltıcı olmaması ve doğru bir şekilde gerçeği yansıtması gerekmektedir. Davetiye mektubu, davet eden şahsın iletişim bilgileri ile başvuru yapan kişinin iletişim bilgileri ile beraber Finlandiya seyahatinin nedeni ve ziyaretçinin kesinlikle konaklama bilgilerini içerisinde barındırması gerekmektedir.

Finlandiya davetiye mektubunun ise orijinal hali, doğrudan başvuru yapan kişiye ya da büyükelçiliğe gönderilmesi gerekmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir konu ise, faks ya da e-posta yolu ile gönderilmiş olan davetiye yazıları yetkili makamlarca kabul işlemi görmemektedir.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Sonuç Bulmaktadır?

Finlandiya vizesi, kişinin yapmış olduğu bize türüne göre değişkenlikler gösterse de ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki, tüm evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilse dahi, gerekli görülen takdirde yetkili makamlar kişiden ek evrak talebinde bulunabilme hakkına da sahiptir. Böyle olumsuz durumların yaşanması, kişinin vize süreç değerlendirmesini uzatarak 30 güne kadar sürmektedir. Kişi, ayrıca konsolosluğun yoğun olduğu tarihleri ve her iki ülkenin de resmî tatillerinin göz önünde bulundurarak, vize başvuru işlemlerini seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden başlatması yetkililer tarafından da tavsiye edilmektedir.

Kişinin, vize işlemlerini bir aracı kurum ile gerçekleştirmesi, vize onayı alacağının garantisini vermemektedir. Bu gibi yetkili kurumlar sadece kişinin evrak takibin ve başvurunun gerçekleştirilmesi adına yetki sahibi olan yerlerdir.

Son olarak Finlandiya ülkesine seyahat etmek isteyen kişiler, Schengen vizesi almak ile yükümlülerdir. Kişinin, Schengen bölgesi içerisine girişi ve diğer Schengen ülkelerine seyahat gerçekleştirmek için Schengen vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Kişi Schengen vizesinin başvuru dosyasını hazırlamaya başlar iken, seyahat nedenini net bir şekilde belirten bir dilekçe yazması en önemli talep edilen konular içerisinde yer almaktadır. Kişi, Finlandiya Schengen vize başvuru adına dilekçe yazar iken hangi tür vizeden başvuru yaptığı bu dilekçe içerisinde yer alacaktır. Bu nedenden dolayı detaylarını daha ayrıntılı bir şekilde dilekçe içerisinde belirtmesi gerekmektedir.

Ayrıca Finlandiya Schengen vizesi ile kişi, Schengen sınırları içerisinde bulunan ülkelere de serbest bir şekilde dolaşım hakkına da sahiptir. Ancak, yapacak olduğu seyahat 90 gün ile sınırlı tutulmaktadır. Bunun yanı sıra kişi Schengen prosedürü gereğince vizeyi hangi ülkeden almış ise ilk olarak da o ülkeye seyahat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu durum, kişinin bir sonraki Schengen vizesinin olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

Finlandiya vizesi genel evraklar hangileridir?

Finlandiya vizesi başvuru formu,
Başvuru sahibinin pasaportu, işlenmiş sayfalarının fotokopisi ile birlikte,
2 tane biyometrik fotoğraf,
Tam tekmil nüfus kayıt örneği ile kimlik belgesi,
Seyahat sağlık sigortası,
Banka hesap özeti

Finlandiya vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar, ülkeye seyahat etmek isteyen kişiyi konsolosluklara tanıtan kişisel ve genel evraklarla birlikte başvuru sahibinin durumuna göre finansal ve mesleki belgelerdir. Finlandiya vizesi başvuru evrakları, vize türüne göre de değişiklik gösterir. Evrak dosyasında genel olarak pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus kaydının tam tekmil örneği, kimlik fotokopisi, harç bedeli ödendi dekontu, seyahat sağlık sigortası, maaş bordrosu, banka dökümü gibi finansal belgeler ile emeklilik kartı, SGK işe giriş bilgirgesi gibi mesleki dokümanlar yer alır.

Şirket Sahipleri için Finlandiya vizesi başvuru evrakları?

Finlandiya vizesi başvurusunda bulunacak olan şirket sahiplerinin şirkete ait güncel belgeler, SGK ya da BAĞKUR hizmet dökümü, şahsi banka dökümü ile şirket hesabına ait banka dökümüyle Finlandiya vizesi genel evrakları başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.

Finlandiya aile birleşimi gerekli evraklar nelerdir?

Finlandiya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar; pasaport, başvuru sahibinin tam tekmil nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, Finlandiyalı ve Türk eşin uluslararası doğum kayıt örneği, Finlandiya eşin doğum belgesi, Finlandiya’ da yaşayan eşin ikamet belgesi ile varsa oturma izni ayrıca varsa eşlere ait boşanma kararları.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu