Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Finlandiya Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Finlandiya Konsolosluk İşlemleri

Finlandiya vize konsolosluk işlemleri ise kişilerin vize talepleri doğrultusunda Finlandiya diye ülkesine gitme amacı ile kurulan bir kurumdur. Kişilerin, ikamet ettiği ülkeden ayrılarak Finlandiya ülkesine seyahat gerçekleştirmesi adına verilmiş olan karar aşamasında tek yetkili mercidir. Başvuru yapacak olan kişinin, ikamet etmiş olduğu ülkeden ayrılarak Finlandiya ülkesine seyahat etmesi adına verilmiş olan bir karar Aşamasında tek yetkili kurumdur. 

Finlandiya ülkesi, Schengen bölgesine iyi olan bir ülke olarak bilinmektedir. Bu nedenden kaynaklanan Finlandiya ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşlar, yetkili mercileri vize talep beyanında bulunmaları zorunludur. Bunun yanı sıra istisnai durumların dışında kalan kapsamlarda başvuru yapacak olan kişiler şahsen yetkili mercilere başvuru talebinde bulunamamaktadır.

 

Bu nedenden dolayı konsolosluk taraflarınca yetki sahibi edilmiş olan bir vize başvuru firmaları ya da merkezleri aracılığı sayesinde kişi vize başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir. Schengen vizesi ise, başvuru yapacak kişinin seyahat etmek istediği ülkelerde en fazla 90 gün konaklama hakkı vermektedir. Bunun yanı sıra, çalışma ve ticaret amacı doğrultusunda hizmet eden bir vize türü olarak bilinmemektedir. Bu tip uzun vize ya da ticari amaç doğrultusunda alınacak olan vize başvuruları ise direkt olarak konsolosluğa yapılması gereken vize başvuru kategorileri arasında yer almaktadır.

 

Finlandiya Schengen vizesi başvuru yapacak olan kişiler, Schengen bölgesi içerisinde 180 günlük bir zaman dilimi aşmayacak şekilde 90 günü geçmemek koşulu ile seyahat hakkı tanınmaktadır. Finlandiya turistik vize tipi neticesinde seyahat edecek olan kişiler, seyahatin ilk durağını Finlandiya ülkesinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca vize süresini dahili ile ziyaret etme hakkına Finlandiya vizesinden muaf tutulma da sahiptir. Finlandiya, Schengen alanına üye olan ülkeler içerisinde bulunmaktadır.

 

Finlandiya Vizesinden Muaf Tutulma

Finlandiya ülkesine seyahat edecek ise, Türk vatandaşları için özel bir pasaporta sahip olan siyah, yeşil, gri ve kırmızı Pasaportlar, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günlük bir seyahat planına aşmayacak şekilde gerçekleştirilecek vizelerden muaf tutulmaktadırlar. Bunun yanı sıra borda pasaporta sahip olan vatandaşlar ise Finlandiya ülkesine seyahat etmek istiyor ise kişiler vize işlemine tabi tutulmaktadırlar.

 

Finlandiya Vizesi Hakkında Bilgi

Finlandiya ülkesine kısa süreli bir seyahat etmek adına başvuru yapan kişiler, konsolosluk vize başvuru işlemi için yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi ya da firmaları desteği ile sağlanmaktadır. Final diye birisi için yapılacak olan hızlı işlemlerde, acil durumlar nedeniyle vize merkezleri ile kişiler irtibat haline geçmektedir.. Vize merkezleri, Finlandiya vizesi adına uzman kadrosu ile profesyonelce bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Yetkili makamlar tarafından belirtilmiş olan Finlandiya vize evrak listesi hakkında kişi en güncel bilgilerle başvuru merkezlerinden ya da firmalardan ulaşabilmektedir.

 

Finlandiya diye vizesi adına başvuruda bulunacak kişilerin sorulara cevap alınabilecek en doğru adres ise yetkilendirilmiş olan başvuru merkezleri ya da firmalarıdır Finlandiya seyahat edecek olan kişiler pasaport sahipleri, bordo pasaport sahipleri 180 günlük bir süre içerisinde bulunan 90 günlük bir süreyi geçmeyecek şekilde seyahat edebilme hakkına sahiptir. Ayrıca vize işlemlerinden de muaf tutulmaktadırlar. Kişinin yapacak olmuş olduğu evrak teslimleri ise çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır ayrıca gerçeği uyumlu bir şekilde doldurularak yetkili makamları teslim edilmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler yanlış bir bilgi ibraz ettikleri taktirde yetkili makamlar kişinin hakkında ceza yaptırımlar uygulama hakkına da sahiptir.

 

Tüm bunların yanı sıra cezai yaptırımlar sadece kişi üzerinde değil, aracı olan merkezlere de uygulanmaktadır. Finlandiya vizesi başvuruları için konsolosluk tarafından yetki sahibi edilmiş olan bize başvuru merkezleri ya da firmaları desteğiyle sağlanmaktadır. Finlandiya vize başvuru evraklarını teslimi ile ilgili vize başvuru merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir. Finlandiya vize başvuru evraklarını teslimi ise biyometrik bilgi alma işlemleri için vize merkezlerini ya da firmaların da gerçekleştirilmektedir. Schengen vize başvurusunda bulunacak olan üçüncü ülke kişileri yani Schengen bölgesine dahil olmayan ülkelerden Finlandiya ülkesine seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, biyometrik bilgi beyanında bulunmaları talep edilmektedir.

 

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra, Finlandiya Schengen birisi alındıktan daha sonra kişi seyahat nedenine göre belirtilecek bir şekilde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilme hakkına da sahiptir. Fakat bu noktada alınmış olan vize tek girişte ya da çok girişte olması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Finlandiya’ya tek girişli bir Schengen vizesi ile Finlandiya’dan çıkış yapıldıktan daha sonra yeniden ikiye giriş yapılmamaktadır. Bu gibi karışık durumlardan dolayı engel yaşamamak adına kişi başvuru merkezleri ile İrtibata geçmesi gerekmektedir.

 

Finlandiya Vizesi Adına Gerekli Evraklar

Finlandiya vizesi adına gerekli talep edilen evrak listesini en güncel halini kişi başvuru merkezlerinden ya da firmalarından öğrene bilmektedir. Ayrıca başvuru merkezleri ya da firmaları bilgi aktarımı nedeniyle tarafına kişi tarafından herhangi bir ücret talep etme hakkına sahip değildir. Finlandiya vize başvurusunda seyahat nedenin belirtilmesi en önemli etmenlerden sadece bir tanesidir. Kişinin seyahat nedenine göre seçilen bir vize türü ile paralellik göstermesi gerekmektedir.

 

Finlandiya vize başvuruları sırasında eksik evrakların ibraz edilmesi ve tutarsız bilgilerin içermesi nedeniyle kişinin Finlandiya vizesi adına yapmış olduğu başvuru değerlendirme süreci olumsuz bir şekilde yanıt almaktadır. Finlandiya vize ücreti ise Euro üzerinden talep edilmektedir. En güncel vize ücretini öğrenmek adına başvuruda bulunacak kişiler temsilciler ile iletişime geçmektedir. Finlandiya vize işlemleri sırasında vize danışmanlık ve firma desteği kargo bedelleri ekstra hizmetleri tabi tutulmaktadır. Ayrıca ücretlerde değişiklikler yaşanabilmektedir.

 

Finlandiya vize işlemleri sırasında, talep edilen evrakların eksiksiz ve kişinin kişisel bilgilerine göre uygun bir şekilde tutarlılık göstermesi en önemli etmenlerden sadece bir tanesi olarak bilinmektedir. Finlandiya vize başvuruları esnasında yetkili mercilerin yoğunluğu ve iki ülke arasındaki tatillerde gözünde bulundurulması gereken ayrıca bir etmendir. Kişinin en az bir ay öncesinden vize başvuru yapması yetkililer tarafından önerilmektedir.

 

Ancak çalışan statüsündeki başvuru yapacak olan kişiler ise çalıştıkları kurumdan almış oldukları izin yazısı ve seyahat belgelerini de vize başvuru evrak dosyasının içerisine eklenmesi tavsiye edilmektedir. Vize başvuru merkezi ya da firmaları bilgilendirme amacı doğrultusunda kişiler kendi tarafına hiçbir şekilde ücret talebinde bulunmamaktadırlar. Finlandiya Schengen vize başvuru formları ise pasaport ve kimlik dair bütün bilgileri Birbiri ile tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Tutarsız ve yanlış bilgilerin ibrazında kişiler hakkında hem cezai yaptırımlar uygulanmaktadır hem de kişinin yapmış olduğu vize başvuru işlem sonucu ise olumsuz bir şekilde sonuç bulmaktadır. Kişinin bir sonraki alacak olan vizesinde olumsuz bir yönden etkilemektedir.

 

Ayrıca kişinin eksik evrak beyanında bulunmasından daha sonra, konsolosluklar kişiyi bina içerisine çağırarak ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ayrıca yetkili kişilerin gerekli görmesi halinde kişiye mülakat amacı ile de konsolosluk tarafından çağırılabilmektedir. Kişiye bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için, başvuruda bulunmadan önce talep edilmiş olan evrakları iyice hazırlamalıdır. Ayrıca bu süre içerisinde de dikkatli bir şekilde kimlik bilgilerini doldurması gerekmektedir. Ayrıca kişinin pasaportu ve kimliği içerisinde bulunan imzanın da tutarlılık göstermesi gerekmektedir.

 

Finlandiya Konsolosluk İşlemleri S.S.S

Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosluğu görev bölgesi neresidir?

Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosluğu’ nun görev bölgesi İstanbul ve çevresi ile Edirne, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Kırklareli, Yalova ve Kocaeli’ dir. Bu illerde ikamet eden Finlandiya vatandaşları vatandaşlık iş ve işlemleri ile vatandaşlık haklarının savunulması hususunda Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosluğu’ na başvuruda bulunabilir.

Finlandiya konsoloslukları resmi tatil günleri hangi günlerdir?

Finlandiya konsoloslukları resmi tatil günleri, Türkiye Cumhuriyeti’ nin resmi ve dini tatilleri ile hafta sonları ve Finlandiya’ nın resmi tatilleridir. Buna göre ülkemizin resmi tatilleri dışında Finlandiya konsoloslukları 19 Haziran yaz dönemi arefesi, 10 Nisan kutsal Cuma, 13 Nisan Paskalya, 24-25 Aralık Noel günlerinde kapalıdır.

Finlandiya İzmir Fahri konsolosluğu görev bölgesi ve iletişim adresleri?

İzmir ve çevre illerde ikamet etmekte olanlar, Finlandiya konsolosluk iş ve işlemleri için Finlandiya İzmir Konsolosluğu’ nun Kemalpaşa’ daki hizmet dairesine ulaşabilirler. Finlandiya İzmir Fahri Konsolosluğu iletişim numarası: +90 232 877 0235’ tir.

Finlandiya Konsolosluğu nerededir?

Türkiye’ de bulunan Finlandiya dış temsilciliği, Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ dir. Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Çankaya Gaziosmanpaşa’ dadır. Ayrıca ülkemizde Finlandiya’ nın İstanbul ve İzmir’ de fahri konsoloslukları bulunmaktadır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu