Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Schengen Vizesi

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Finlandiya Schengen Vizesi

Finlandiya Schengen vizesi adına talep edilmiş olan evraklar, mevcut koşullar doğrultusunda farklılıklar göstermektedir. Vize firmaları temsilcileri aracılığı ile başvuru sahibine en uygun görülen Finlandiya Schengen vize türünü kişi, yetkililer ile iletişime geçerek öğrenebilmektedir. Kişi yetkililer ile iletişim kurduğu andan itibaren, almak istediği Finlandiya Schengen vizesi güncel evrak listesi yetkililer tarafından kişinin aktif kullandığı mail adresine gönderilmektedir.

Bunun yanı sıra Finlandiya ülkesi için seyahat planı gerçekleştiren kişiler, özel bir pasaporta sahip ise Finlandiya vize başvurularından muaf tutulmaktadırlar. Ancak başvuruda bulunacak olan kişinin sahip olduğu pasaport bordo (umumi) pasaport ise Finlandiya Schengen vizesine tabi tutulmaktadırlar.

Avrupa Birliği’nin yürürlüğünde olan Schengen vizesi, başvuruda bulunan kişi için Avrupa sınırları içerisinde 90 günü aşmayacak bir şekilde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. Schengen kapsamı içerine giren bu sözleşme ile ilgili taraf olan ülkeler arasında kontrol denetimleri kaldırılmıştır.

Finlandiya Schengen vizesi, 180 gün içinde belirlenmiş olan 90 günlük bir süre kapsamı içerisinde, bu 90 günlük sürenin aşılmaması koşulu ile, Schengen bölgesi içerisinde seyahat planı gerçekleştiren kişiler ya da bu sınırlar içerisinde gerçekleştirilecek olan transit geçiş vizelerinin hepsini kapsamaktadır. Bu nedenden dolayı Schengen ülkelerine ait vatandaşlığı bulunan kişiler, pasaport kontrolüne tabi tutulmadan bir Schengen ülkesinden herhangi bir Schengen sınırları içerisinde bulunan ülkeye serbest bir şekilde seyahat etme hakkına sahiptir.

İç sınırlarda bulunan mevcut sınırın kaldırılmasının beraberinde, Schengen ülkeleri üst bir seviyede olacak bir şekilde güvenliğin sağlanması ile iş birliği uygulamaları yapılmaktadır. Yapılacak olan bu iş birliği sayesinde ortak sınırların ortak birliğinin düzene sokulması ve Avrupa Birliği’nin, Schengen alanı kapsamı dışarısında olan komşu ülkeler ile iş birliğinin kurulması gereken konularda ortak bir şekilde gerçekleşecek sorumluluk ile hareket etmesi gerekmektedir.

Kişi eğer Avrupa Birliği üyesi ise, Schengen alanı kapsamı içerisinde bulunan bir ülkeden vize alır ise, bir diğer Schengen kapsamı içerisinde olan Avrupa Birliği serbest bir şekilde dolaşım hakkında sahip olmaktadır. Ancak bu kısımda dikkat edilmesi gereken huşulardan sadece bir tanesi, Schengen vizesi hangi ülkeye seyahat etmek amacı ile alınmış ise, kişinin de ilk durağının o ülke olması gerekmektedir. Bu gibi durumlar, kişinin bir sonraki Schengen vizesini alması adına zorluk çıkartmaması için oldukça önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Örnek verecek olursak eğer kişi, Polonya için bir Schengen vizesine sahip olmuş ise, ilk durağı Almanya ülkesi ise bu durum bir sonraki Schengen vizesinin alınmasının engel olmasına kadar gidebilmektedir.

Kişi, ilk olarak hangi ülke için vize almışsa ve ilk durağını da o ülke sınırları içerisinde gerçekleştirmiş ise, bir sonraki Schengen vize başvurusu için bu oldukça büyük bir referans olacaktır ve kişi engel yaşamadan, eksik evrak ve yanlış bilgi beyanında da bulunmamış ise süreç bir hayli kolay işleyecektir. Kişiye olumlu bir referans olması nedeni ile bu konu oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Kişinin gerçekleştirecek olduğu seyahat süresi kapsamı içinde, kişinin yapacak olduğu süre kapsamı dahilinde sınırlı bir şekilde tutulmaktadır. Schengen kapsamı içerisinde bulunan ülkeler ise; Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İtalya, Polonya, Letonya, Litvanya, Malta, Finlandiya, Estonya, Belçika, Danimarka, Slovenya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan ülkeleri Schengen ülkelerin kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Fakat belirtilen ülkelerin dışına, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Norveç, İzlanda ve İsviçre ülkeleri özel bir anlaşmaya onay vererek, aynı uygulamaları da kabul etmişlerdir. Bu durumdan dolayı seyahat edecek olan kişinin alacak olduğu Finlandiya Schengen vizesi, bütün belirtilmiş olan Schengen ülkelerinin seyahatlerini de kendi içerisinde barındırmaktadır. Schengen ülkelerinin sınır kapıları, seyahat ve turistik amacı için gidecek olan kişilere açılmış olacaktır. Ancak bunun yanı sıra, Schengen vizelerinin de kendi kapsamı içerisinde ayrılan türleri mevcuttur. Bu türler; eğitim vizesi, kültürel faaliyet ve spor müsabakaları adına alınacak olan vize, turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyaret vizesi türünde değişkenlikler göstermektedir.

Finlandiya Schengen vizesi müracaatları ise, seyahat gerçekleştirecek olan kişinin nedenine göre değişkenlikler göstermektedir. 6 aylık belirlenmiş olan bir süre içerisinde kişi, 90 günlük bir süreyi (3 aylık) geçemeyecek şekilde seyahat gerçekleştirmek adına Finlandiya Schengen vize işlemlerine tabi tutulmaktadır. Kişinin yapacak olduğu başvurular ise, merciler tarafından görev sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezeler ya da firmaları aracılığı ile tüm bu işlemler sağlanmaktadır. Ancak kişinin Schengen vizesi adına karar verecek olan tek yetkili makam büyükelçilik ya da konsolosluklardır.

Ancak kişi, eğitim ya da çalışma, oturma vizesi gibi nedenlerden dolayı Finlandiya ülkesine gitmek istiyor ise, başvuruları şahsen konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılmaktadır. Bu konuda yetki sahipleri sadece makamlardır. Yetkilendirilmiş olan vize başvuru firmaları ya da merkezleri, bu kategori altında bulunan vizeler için kişinin yapacak olduğu başvuru talebini kabul edememektedir.

Finlandiya Schengen vizesi başvuruları ile, seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, seyahat edecek oldukları tarihleri de planları içerisinde barındırarak en fazla 90 gün olacak şekilde seyahat edebilme hakkına sahiptir. Ancak yetkili makamların yoğunlukları ve her iki ülkenin de resmî tatilleri nedeni ile, yetkilendirilmiş kişiler tarafından kişinin seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

Seyahat edecek olan kişinin gerçekleştireceği Schengen vizesi başvurularında, kişinin başvuruda bulunacak olan pasaportunun geçerlilik tarihi en fazla 10 yıl olmalıdır. Eğer kişinin pasaportunun geçerlilik tarihi 10 yıldan fazla ise Schengen vize başvurusunda bulunamamaktadır. 

Bu nedenle kişi, Schengen vizesi almak adına yetkili nüfus müdürlüklerine müracaat ederek pasaportunun tarihini yenilemesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin pasaportunun da yırtık olmaması ve deforme olmaması başvuru yapabilmesi adına büyük bir olanak sağlamaktadır. Tüm bu belirtilen pasaport bilgilerinin yanı sıra, kişinin alacak olduğu Schengen vizesinin pasaportun içine işlenebilir olması nedeni ile, kişinin mevcut pasaportunun içerisinde en az 2 adet sayfanın da boş bulundurulması talep edilmektedir.

Biyometrik Bilgi Beyanları (VIS)

Başvuru merkezleri ve firmaları, kişinin Schengen vizesi başvurularında yapacak olduğu her adımı yakından takip ederek gerekli tüm desteği sağlamaktadırlar. Kişiye hizmet sunarak ve gereken koşullarda kişiye eşlik ederek, kişinin bu süreci en doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi için destek sağlamaktadır. Ayrıca vize merkezleri ya da firmaları, kişiye bilgi vermek amacı ile hiçbir şekilde kendi tarafına kişiden herhangi bir bedel tahsil etme hakkına sahip değillerdir.

Ayrıca kişinin Schengen vizesi alabilmesi adına, biyometrik bilgilerinin beyan edilmesi için yetkilendirilmiş başvuru firmalarına ya da merkezlerine gelerek parmak izi bilgilerini bizzat vermesi gerekmektir. Ancak, kişi son 5 yıl içerisinde bir Schengen vizesi almış ise ve biyometrik bilgi beyanında bulunmuş ise bu işlemi gerçekleştirmesi gerekmemektedir. İstisnai durumlar içerisinde, sistem arızası gibi nedenlerden dolayı kişinin parmak izi bilgileri VIS içerisinden silinmiş ise, kişi yeniden parmak izi beyanında bulunmak adına bizzat vize başvuru merkezlerine ya da firmalarına giderek biyometrik bilgilerinin beyanında bulunmak zorundadır.

Finlandiya Schengen Vizesi S.S.S

Finlandiya Schengen vizesi kaç günde sonuçlanır?

Finlandiya Schengen vizesinin ortalama olarak karara bağlanma süresi onbeş gündür. bu süre bir haftaya kadar kısalabilmektedir. Finlandiya Schengen vizesinin çıkış süresinin Finlandiya konsolosluklarının iş yüklerine göre uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu