Finlandiya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Finlandiya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Finlandiya Uzun Süreli Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Finlandiya Uzun Süreli Vize

Finlandiya uzun süreli vize, kişinin ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren bir yıl boyunca 90 günden daha fazla kalması adına konaklama imkânı sunmaktadır. Bu vize çeşidi ise finalde ülkesinin sınırları içerisinde bulunmak isteyen kişilere verilmektedir. Bu vize çeşidinin ismi ise uzun süreli vize tipi olarak tanımlanmaktadır. Bu uzun süreli vize tipi ise, Finlandiya ülkesinin sınırları içerisinde kişinin daha uzun süre kalma imkânı ve buna ek olarak 180 günlük bir süre içerisinde, Schengen üyesi olan ülkelere giriş yapıldığı andan itibaren bir diğer Schengen ülkeleri topraklarında 90 günü geçmeyecek bir şekilde seyahat hakkı tanımlamaktadır.

 

Bu ulusal olarak kabul edilen vize süresinin geçerlilik tarihi ise bir yıldır. Ulusal Vize müracaatları ise başvuru yapacak kişi tarafından planlanmış bir sürede en geç 15 gün öncesinden ya da en erken üç ay öncesinden yapılmaktadır. Eğer kişi Finlandiya diye eğitim vizesi almak istiyor ise, gezi yapmaya da çalışma gibi kararlar vermiş ise kesinlikle bu zaman dilimi içerisinde bu konu hakkında bir ön araştırma yapması gerekmektedir. Finlandiya diye geliş amacına ve buna göre bir vize türüne karar vermesi gerekmektedir.

Ayrıca vize türleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasında yarar vardır. Bu amaçlar doğrultusundan kişiler için Finlandiya uzun süreli vize işlemleri hakkında araştırmalar yapılmalıdır ve taraflara da tavsiye edilmektedir. Özellikle Erasmus ile gidecek öğrencilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda genel itibari ile bu kişiler Finlandiya’da uzun süre vize işlemine tabi tutulmaktadırlar.Diğer bilgiler

 

Finlandiya Uzun Süreli Vize İşlemleri Adına Gerekli Evraklar

Finlandiya uzun süreli vize işlemlerinde, Finlandiya ülkesinde 90 günden daha uzun bir süre seyahat izni veren bir vize türü olarak kayıtlara geçmektedir. Bütün bunların yanı sıra Erasmus, lisans, yüksek lisans tarzında eğitim almak nedeniyle gitmek isteyen kişiler ise Finlandiyaya çalışmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir vize tipidir. Bu kişiler ise iş, bir yıl boyunca 180 günlük bir çalışma izni ile beraberinde Finlandiya’da bir şirket yönetim üyesi olarak çalışmak nedeniyle, üniversite mezunu ya da derece de kurslara katılmak isteyen kişiler, 90 günden daha uzun süreli akademik bir programa katılım sağlamak isteyen kişiler Erasmus öğrencileri ve oturum izni almak isteyen kişiler tarafından başvurulmalıdır.

 

Bu gibi başvurular ise vize merkez aracılıkları ile değil kişinin şahsen konsolosluk tarafına giderek bu tür işlemleri gerçekleştirmesi talep edilmektedir. Ancak kişi istenen güncel evrak listesine ulaşmak adına yetkilendirilmiş vize merkezini arayarak ya da gerekli bilgiye sahip olabilme hakkına da sahiptir. Bu kişilerin başvuru dosyasını eksiksiz ve tutarlı bir şekilde hazırlanmış olmasından emin olunması gerekmektedir. Ancak eksik bir evrak beyanında bulunulur ise, Bu kişinin yapmış olduğu Finlandiya uzun süreli vize başvurusu direkt olarak olumsuz bir şekilde cevap almaktadır.

 

Eğer başvuru yapan kişi yanlış bir beyanda bulunmuş ise yetkili merciler tarafından kişi hakkında cezai işlemlerde uygulanabilmektedir. Tüm bu nedenlerin doğrultusunda, başvuruda bulunan kişinin başvuruda bulunmadan önce evrakların güncel bir nitelikte olmasına ayrıca talep edilen gerekli belgelerin de kişinin kimlik bilgileri ile uyumlu olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu gibi olumsuz sebepler ile karşılaşmamak için kişi gerekli yetkililerden ücretsiz bir şekilde bilgi sahibi olabilme hakkına da sahiptir. Gerekli olan başvuru formu, Türkçe ya da İngilizce dillerinden biri ile doldurulmuş olması gerekmektedir.

 

Başvuru formunun beyan edilmesinden daha sonra başvuru formu doldurulurken, okunaklı ve tükenmez bir kalem ile doldurulması gerekmektedir. Tüm bu belirtilenlerin yana sıra formun içerisinde de bütün harfleri büyük olması arana koşullar arasında bulunmaktadır. Daha sonra kişinin imzalaması gereken bir bölme içine pasaportundaki imzası ile tutarlı olacak bir şekilde başvuru formunu imzalaması talep edilmektedir. Finlandiya uzun süreli vize başvuru formu doldurmak amacıyla kişi yetkililerden destek alabilmek hakkına sahiptir. Ancak imzalama işini sadece kendisi yapmıştı zorundadır. Vize randevu belgesi ise uzun sürede Finlandiya başvurusu yapabilmek adına, kişinin ilk olarak atmış olduğu adım arasında bulunmaktadır. Başvuru yapacak olan kişinin yetkili makamlardan ya da vize merkezlerinden ilgili randevu alması gerekmektedir. Üniversite kabul mektubunun da bu belgeler arasında bulunması gerekmektedir.

 

Uzun süreli alınacak olan ülke için ulusal vize başvurusunun, en önemli bölgelerinden birisi kişinin yapmış olduğu başvuru Üniversitesi’nden ya da özel bir dil okulundan Gelecek olan kabul mektubunun. Aynı zamanda kabul mektubunun da yetkililer tarafından ıslak imzalı bir şekilde imzalanarak Gönderilmesi gerekmektedir.Kişinin son üç ay içerisinde yapmış olduğu bir banka hesap hareketleri dökümünde başvuru evrak dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca uçak bileti ve Rezervasyon bilgilerinin de ilgili makamlara sunulması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişinin uçak biletini satın almasa dahi en azından uçak rezervasyon Ve otel rezervasyon bilgilerini çıktısını başvuru dosyasını eklemesi şarttır.

 

Ayrıca pasaport protokolü olarak kişinin daha önceden almış bir pasaportu var ise o pasaportunda çıktısının başvuru evrakları arasında sunulması gerekmektedir. Bu belge, kişinin bulunmuş olduğu şehirdeki en yakın ilçe emniyet müdürlükleri tarafından ya da büro amirliğine tarafından temin edilebilmektedir. Yaklaşık olarak ise iki gün içerisinde hazırlanıp kişiye teslim edilmektedir. Bu işlemi yapmak adına gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı, ehliyet ve yazılı pasaportun aslı ve fotokopileri ile beraberinde protokol dilekçesi ibraz edilmelidir. Kişinin son üç yıl içerisinde alınmış olan Finlandiya ya da diğer Schengen ülkelerine ait eski vizeleri nde fotokopilerini çıktısı bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vizeleri sahip değilse, hazırlaması gerekmemektedir.

 

Ayrıca kişinin askerlik durum belgesi de e-Devlet üzerinden ya da en yakın askerlik Şubesi’nden, kişinin ücretsiz bir şekilde temin edebilmesi hakkı vardır. Bu belge alındıktan daha sonra başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Pasaport ise kişinin pasaportunu seyahat bitiminden daha sonra en az üç yıl daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Kişinin pasaportunu başvuru içerisinde eksik evrak ya da deforme olması gibi durumlardan dolayı kişinin başvuru işlemi gerçekleştirlememektedir. Ayrıca kişinin Schengen vizesinin uygulanabilir olması için pasaport sayfaları içerisinde bulunan en az 2 boş sayfanın da boş bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca kişinin pasaport geçerlilik tarihi ise en az 10 yıl olması gerekmektedir.

 

On yıldan daha fazla olan Pasaportlar ile yapılacak olan başvurular kabul işlemi görmemektedir. Ayrı kişinin de biyometrik fotoğrafının son altı ay içerisinde çekilmiş olması ve bu fotoğrafın güncel bir halini yansıtması oldukça önemlidir. Güncel olmayan ve son altı ay içerisinde çekilmemiş olan biyometrik fotoğraflar başvuru sırasında kabul edilmemektedir. Ayrıca kişinin biyometrik fotoğrafını yetkili makamlar tarafından talep edilen ölçüler niteliğinde olması ve arka fonu beyaz olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. İki adet biyometrik fotoğraf kişinin başvuru yapabilmesi adına yeterli olacaktır. Ayrıca kişi dini inançları sebebiyle başını örtüyor ise sadece alnının ve çenesinin görünmesi şarttır. Eğer kişi bu nitelikler doğrultusunda bir biyometrik fotoğrafı sahip değilse, kişinin vize başvuru işlemi konsolosluk tarafından direkt olarak ret kararı almaktadır.

Finlandiya Uzun Süreli Vize S.S.S

Finlandiya çalışma iznine kimler başvuruda bulunabilir?

Finlandiya çalışma izni, Finlandiya’ da bulunan bir firmayla iş sözleşmesi imzalamış olanlar, Finlandiya’ da bir derece tamamlayarak Finlandiya’ daki bir şirketle sözleşme imzalamış olanlar Finlandiya’ da araştırmacı olarak bulunmak isteyenler ve Finlandiya’ da girişimci olarak konaklamak isteyenler tarafından alınabilmektedir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu